Štěně versus nebezpečná místa v bytě II.(VIII.Díl)

20. srpna 2011 v 7:00 | Andy

Další velká skupina možných úrazů přímo vyplývá z nekonečné štěněcí radosti ze života, touze objevovat nemožné a téměř naprosté absenci pudu sebezáchovy. Nebezpečí pádu hrozí všude tam, kde chybí ochrana před pádem - pozor proto na pootevřená sklepní okénka, nezajištěné septiky a nejrůznější jímky, studny apod. Stejnou pozornost si ale zaslouží balkónová a schodišťová zábradlí, jejichž jednotlivé části mohou být od sebe natolik vzdáleny, že jimi zvědavé štěně bez problémů proklouzne a může se zřítit z nebezpečné výšky. Velmi bedlivě také hlídejte zejména malé rasy psíků, které se v mládí častěji ocitají na kuchyňských linkách, jídelních stolech, nebo jiných vyvýšených místech - tady platí opravdu totéž co pro rodiče malých dětí - stačí krátký nestřežený okamžik a může dojít k úrazu s trvalými následky. Štěně ve výšce mějte proto raději stále na očích.

Nebezpečí uvíznutí se spojuje zejména s nejrůznějšími škvírami a mezerami mezi velkými kusy nábytku. Štěně, které takovou mezeru objeví, do ní zcela jistě vleze, aniž by si lámalo hlavu s tím, jak se dostane zpátky. Výsledkem je potom uvíznutí, které může trvat i hodiny a následkem toho nejméně velký šok. Včas proto zataraste cestu za čtyřdveřovou skříň po babičce, se kterou nikdo nehne apod.

Nebezpečí uklouznutí vypadá jako nepříliš děsivé, jeho následky ale přesto mohou být těžké. Na každém hladkém, lakovaném, nebo leštěném povrchu se štěně může cítit stejně špatně, jako vy na náledí a běžné uklouznutí tu může skončit zvrtnutím, zlomeninou, nebo dokonce operací kolenních vazů. Opačný problém vzniká na tzv. smyčkově pletených kobercích, do kterých se často zapletou jemné štěněcí drápky, přičemž může následně dojít k jejich bolestivému zatržení.

Nebezpečí přivření je dáno tím, že štěně se bude snažit být stále s vámi a bude vám proto stále v patách. Ať už tedy běžíte otevřít pošťačce, nebo se chystáte na toaletu,buďte stále ve střehu, protože opět zejména pro malé rasy psů může být prudké přibouchnutí do dveří, nebo vrat skutečně osudné.

Nebezpečí spojená s vaší činností patří k těm, kdy je nutné se chovat se štěnětem v bytě podobně jako byste měli doma batole. Pozor na vše horké - ať už jsou to rozpálená kamínka, konvektory, nebo plotna - i štěně se může ze zvědavosti a nalákáno libou vůní postavit alespoň předníma nohama na varnou desku. Štěňata větších plemen zase mohou bez problému strhnout ubrus ze stolu, na kterém hoří svíčka, nebo ji shodit příliš náruživým vrtěním ocasu. A štěňata všech velikostí se vždy a všude pletou pod nohy - proto pozor při přenášení kávy, čaje, servírování polévek apod.

Pozor na chemikálie a léčiva - tady patří mezi nejčastější nebezpečí určitě špatně uklizené úklidové prostředky, ale také ve sklepě, nebo garáži pohozené nátěrové materiály a další nebezpečná chemie. Léky, ať už ty vaše, nebo psí, nenechávejte nikdy volně ležet ani na konferenčním, nočním, či jiném stolku. Vyhraďte si pro ně šuplíček, nebo speciální skříňku lékárničku, odstraníte tak další možné nebezpečí a sobě zbytečné strachování.

Pozor na všechny do sítě zapojené stroje - jakkoli kuriózně to zní - zahradní sekačky, křovinořezy apod., v domácnosti vysavače, mixéry, povalující se fény, nebo žehličky - to vše se může stát zdrojem tragických úrazů a nehod s těmi nejhoršími následky.

Je proto určitě lepší být trochu komicky puntičkářští ještě před tím, než se štěně lačné života ocitne u vás doma, než-li zachraňovat situace na poslední chvíli, nebo dokonce pozdě litovat, co už nejde vrátit.

Ono to s tím puntičkářstvím stejně nakonec nebude tak horké, protože i když se mnohé z výše uvedených rad mohou zdát jako přehnané, štěně každého rychle vyvede z omylu a někdy již během prvních hodin, nebo dní, obratně objeví slabá místa vašich "nadstandardních" preventivních opatření.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adelle Adelle | Web | 20. srpna 2011 v 7:21 | Reagovat

Super článek. My jsme Rexe lovili z desek na zahradě =D. Chtěl se schovat no =D. Může taky spolkout malé věci. Víčko, malé kamínky apod.

2 VerunQa VerunQa | Web | 20. srpna 2011 v 10:17 | Reagovat

Ahoj ta fotka je náááádddheeeerrrnnnnáááááááááááááá...

3 Andy Andy | Web | 20. srpna 2011 v 11:42 | Reagovat

[1]: Jo tak to Andy zatím nic extra jen prorval hlavičku těma dírama v "mřížích" u kotce chudák.naštěstí ji vytáhl bez problému...Jo to je pravda...Kvli takovým jako je 2 sem psala ten článek o těch komentech..

[2]: Díky, ale opravdu ten článek sem nepsala jen kvůli tomu abych tu získala komentáře jak jsou fotky nádherné přečti si článek(Proč už nepřijímám tolik nabídky typu koment za koment..?) a prosím příště k tématu, ale jinak dík.

4 Tess* Tess* | Web | 20. srpna 2011 v 22:42 | Reagovat

Áááá..toje  klásný;)*
Pls,pls komentuj:) jsme affska!:D

5 Sabíísek♥ affs♥ Sabíísek♥ affs♥ | Web | 21. srpna 2011 v 12:00 | Reagovat

Jůj! Nádhera! :)*
A náádherný design!!

PS- http://sabiiska-denicek.blog.cz/1108/pozastavuji-na-10-dnu

6 Januska Januska | Web | 22. srpna 2011 v 10:58 | Reagovat

ahoj sb. Byla jsem v jeseníkám a jsem tu no máš taky plno nových článku ale u mě žádný koment není. ani mi neřekneš že jsem vyhrála bleskovku nic ani se nedozvím. a potom že abych chodila k tobě několikrát když ty ke mě nejdeš :/

7 Verunka//Chupinka Verunka//Chupinka | Web | 22. srpna 2011 v 14:35 | Reagovat

Máš hezký blog kde píšeš abychom pomáhali a hlídali své psy. Proč tedy kdyz
ž sis u mne adoptovala proč ji tu nemáš??? O této pixelce nikdo nemusí vědět... Tajze jestli ji chces tak napis ke me na blog ze ji chces přeočkovat a jestli ji nechces tak mi dej vedet a kdyz nic vemu si ji zpet a napisu ti smlouvu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama