Štěně versus nebezpečná místa v bytě I.(VII. Díl)

19. srpna 2011 v 10:22 | Andy |  Výchova,výcvik
Přináším I.Díl z článku štěně versus nebezpečná místa v bytě...Zítra očekávejte díl II.

Situace, kdy si domů přivezete nové štěně, není nepodobná návratu z porodnice. Tím okamžikem se zkrátka změní nejen chod celé rodiny, ale často je nutné i vehementně přizpůsobit celé bytové zařízení. Přemýšlejte raději dopředu - všechno, co zvládnete připravit ještě před příchodem vašeho psího mimina domů, vám může ušetřit spoustu nervů a zklamání. Jakmile totiž malý čtyřnožec projde vstupními dveřmi, pustí se bezodkladně do prozkoumávání a následného ochutnávání všeho, co mu přijde do cesty, a na co vzhledem ke své tělesné výšce (která se může rychle měnit) dosáhne. To může vést v lepším případě ke zničení nejrůznějších součástí vašeho bytového zařízení, ale v horším případě bohužel také k závažným štěněcím zraněním.


Pro novopečené chovatele přitom nebývá tak úplně snadné případná nebezpečí v bytě odhalit, vždyť vlastní byt většina z nás vnímá jako to nejbezpečnější místo na světě.Pokud tedy nevíte, kde by asi tak ve vašem bytě mohlo nebezpečí číhat, zahrajte si jednoduchou hru "na štěně", spusťte se na všechny čtyři a uvidíte, že za chvíli budete mít celý seznam možných problémů.

Klasika, kterou najdete v každém domě i bytě


Mezi nejhorší nepřátele malých štěňat bezesporu patří elektřina. Naše domácnosti jsou obvykle přeplněny elektronikou a spotřebiči, které nám v mnohém usnadňují a zpříjemňují život. Ale ruku na srdce, kolik z nás má vždy vše zapojené a zajištěné ideálně bezpečným způsobem. Můžeme rovnou vynechat vysloveně nebezpečné záležitosti, jakými jsou opotřebované a napůl vyhořelé zásuvky, mechanicky porušené kabely, nebo dokonce nejrůznější provizorní a neodborná zapojení do sítě. Pro štěně totiž existují i méně viditelná nebezpečí. Například v našich domácnostech poměrně častá řešení na nekonečné množství prodlužovacích šňůr - štěně, které kouše do všeho, co vidí se tak ocitá doslova ve smrtelném ohrožení. Z toho důvodu je téměř nutností včas celou elektroinstalaci prověřit a dostatečně zabezpečit - všechny kabely by měly být ukryté pod podlahovou krytinou, nebo krycími lištami. Ty, které vedou volně prověšené od spotřebičů k zásuvkám, je dobré připevnit ke zdi tak, aby na ně štěně nedosáhlo, případně je nemohlo vzít do tlamičky. Zásuvky by měly být do doby, než štěně vyroste raději zakryté - kusem nábytku, obrázkem apod.

Mezi naopak nejzákeřnější nebezpečí v našich bytech, ale i zahradách patří kupodivu rostliny. Zákeřnost květin, které nám naše prostředí jinak pouze zkvalitňují a zkrášlují, spočívá opět právě v tom, že my obvykle po zemi nelezeme a své květináče, ani jejich obsah si neokusujeme. Chceme-li tato možná nebezpečí odstranit, nezbývá, než bedlivě projít celý byt a zahradu a podrobit všechny rostliny přísné prověrce. Existuje řada rostlin, jejichž jedovatost je notoricky známá každému, kdo vlastní alespoň jeden květináč, nebo truhlík - například oblíbené bramboříky, časté diefenbachie, či krásné amarylky mohou být příčinou tragédie. Z venkovních rostlin jmenujme alespoň u nás rozšířený břečťan, muškát, nebo v posledních letech stále oblíbenější durman. Tím ale výčet bohužel nekončí - květin a keřů, jejichž některé části jsou jedovaté je velmi mnoho a vzhledem k tomu, jak se u nás v posledních letech zabydlují i nejrůznější nově šlechtěné, nebo exotické rostliny, je nejlepší nespoléhat se jen na vlastní úsudek, ale poradit se s někým, kdo se květinám hodně věnuje, nebo přímo se zahradníkem.

Pozor si dejte také na hnojící tyčinky a granulky zastrkané do hlíny, a nezapomeňte ani na tekutá hnojiva (pejsci se rádi napijí z misky pod květinou). To vše samozřejmě platí především pro ty, kteří mají velkou zahradu, nebo jsou sami zároveň vášnivými pěstiteli a jejichž obydlí proto nejrůznějšími rostlinami jen přetéká.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama